menu

Workshop program

Sun, 23.04. Welcome to CapoCaccia iniForum
Mon, 24.04. Workshop introduction and tutorials G. Indiveri, R. Douglas
06:00 - 00:00 Workgroup: Solving Constraint Satisfaction Problems on Neuromorphic Chips (Dynap-se) Lab
09:00 - 09:15 Workshop Introduction Lecture room
09:30 - 10:30 Tutorial on cortical circuits anatomy (Y. Fregnac, H. Kennedy) Lecture room
11:00 - 12:30 Tutorial on neural computation (R. Douglas, V. Mante) Lecture room
14:30 - 16:30 Tutorial on neuromorphic circuits (G. Indiveri, T. Delbruck, S.-C. Liu) Lecture room
Tue, 25.04. Cortical circuits Y. Fregnac, P. Roelfsema, K. Martin, H. Kennedy
09:00 - 10:30 Canonical microcircuits and inter-areal connections (K. Martin, H. Kennedy) Lecture room
11:00 - 12:30 Visual cortex and receptive fields (P. Roelfsema, Y. Fregnac) Lecture room
14:00 - 15:30
14:30 - 17:00 Work group descriptions and organization Lecture room
19:00 - 20:00 Discussion-groups Lab
19:00 - 20:00 Brainstorming on new (bio)blood for CC Lab
Wed, 26.04. Neural systems and behavior F. Engert, G. Keller, B. Grewe
09:00 - 10:30 Neural correlates of behavior (F. Engert, G. Keller) Lecture room
11:00 - 12:30 Modeling sensory perception (B. Grewe, T. Nowotny) Lecture room
14:00 - 15:30
15:30 - 17:00 Hands-on work-groups Lab
16:00 - 17:00 Workgroup: Neuromorphic target acquisition based on auditory cues LAB
17:15 - 17:45 Workgroup: Swimming Swimmingpool / Beach
19:00 - 20:00 Discussion-groups Lab
Thu, 27.04. Neural population dynamics, predictive coding, and inference V. Mante, B. Averbeck, P. Del Giudice, S. Shipp
09:00 - 10:30 Population dynamice and predictive coding (V. Mante, B. Averbeck) Lecture room
11:00 - 12:30 Predictive coding, dimensionality reduction, and inference (S. Shipp, P. Del Giudice) Lecture room
14:00 - 15:30
15:30 - 17:00 Hands-on work-groups Lab
19:00 - 20:00 Discussion-groups Lab
Fri, 28.04. Spike-based learning and deep networks in neuromorphic computing systems T. Delbruck, S.-C. Liu, C. Bartolozzi, K. Meier
09:00 - 10:30 Homeostatic and spike-timing dependent plasticity circuits (C. Bartolozzi, K. Meier) Lecture room
11:00 - 12:30 Event-based learning in deep networks (T. Delbruck, S.-C. Liu) Lecture room
14:00 - 15:30
15:30 - 17:00 Hands-on work-groups Lab
17:00 - 18:00 Special presentation: What's deep about deep-learning? Lecture room
19:00 - 20:00 Workgroup: Educating the next generation of neuromorphic engineers Sala Panorama
19:00 - 20:00 Discussion-groups Lab
22:00 - 00:00 Partial-results demos Lab
Sat, 29.04. Neural mechanisms of perception and decision making B. Richmond, E. Ahissar, B. Averbeck
09:00 - 10:30 Decision making and coding (B. Richmond, B. Averbeck) Lecture room
11:00 - 12:30 Visual perception in natural and neuromorphic systems (E. Ahissar, R. Benosman) Lecture room
14:00 - 15:30
15:30 - 17:00 Hands-on work-groups Lab
19:00 - 20:00 Discussion-groups Lab
Mon, 01.05. Neurotechnologies for neuroscience B. Grewe, M. Chiappalone, M. Giugliano, S. Vassanelli
09:00 - 10:30 Measuring neural activity (Vassanelli, Grewe) Lecture room
11:00 - 12:30 Analyzing measurements (Giugliano, Chiappalone) Lecture room
14:00 - 15:30
15:30 - 17:00 Hands-on work-groups Lab
19:00 - 20:00 Discussion-groups Lab
Tue, 02.05. Robotics and neuromorphic agents D. Scaramuzza, Y. Sandamirskaya, G. Indiveri
09:00 - 10:30 Fast visual navigation (D. Scaramuzza) Lecture room
11:00 - 12:30 Neuromorphic cognitive agents (Y. Sandamirskaya, G. Indiveri) Lecture room
14:00 - 15:30
15:00 - 17:00 Open Day lab tour Lab space
15:30 - 17:00 Hands-on work-groups Lab
19:00 - 20:00 Discussion-groups Lab
Wed, 03.05. Machine learning, and neuromorphic computing technologies A. Van Schaik, P. Dudek, D. Lester
09:00 - 10:30 Relational networks and hw-friendly local processing (M. Cook, P. Dudek) Lecture room
11:00 - 12:30 Large-scale systems (A. van Schaik, D. Lester) Lecture room
14:00 - 15:30
15:30 - 17:00 Hands-on work-groups Lab
19:00 - 20:00 Discussion-groups Lab
Thu, 04.05. Bio-hybrid memristive AI systems S. Vassanelli, T. Prodromakis, B. Linares-Barranco
09:00 - 10:30 Real-artificial neuron systems (S. Vassanelli, G. Indiveri) Lecture room
11:00 - 12:30 Memristive based neural processing systems (T. Prodromakis, S. Vassanelli) Lecture room
14:00 - 15:30
15:30 - 17:00 Hands-on work-groups Lab
19:00 - 20:00 Discussion-groups Lab
Fri, 05.05. Project results and demos All
09:00 - 10:30 Overview of projects carried out (all) Lecture room
11:00 - 12:30 Live demos (part I) Lecture room
14:00 - 15:30
15:30 - 17:00 Live demos (part II) Lecture room
19:00 - 20:00 Feedback and discussion on future workgroups Lecture room